Yeni Kedinin Ortama Alıştırılması

Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde, evde mümkün olduğunca sessizliğin hakim olmasını sağlayın ve biraz ürkek davranırsa şaşırmayın. Yavru kedinize odasını gösterin ve kendi başına keşfetmesine müsaade edin. Kapıyı hafif aralık bırakın ki kediniz canı istediğinde girip çıkabilsin.

Kediler, doğası gereği son derece temkinli ve gözlemci bir yapıya sahiptirler. Sosyalleşmek ve etrafı keşfetmekten önce çevresindeki her şeyi analiz etmesi ve güvenilir olduğuna kanaat getirmesi gerekir. Ürkek bir kediniz varsa ona zaman tanımak önemli iken aynı zamanda onu cesaretlendirecek hamlelerde bulunmak da son derece faydalıdır. Kedinize, kendisini güvende hissetmesi için ve aynı zamanda gerektiğinde uzaklaşabileceği sakin alanlar oluşturun. Evinizin büyüklüğü fark etmeksizin kediniz için minimum bir alanda dahi bunu yapabilir, pencere ya da duvara monte edilen kedi mobilyalarından da yardım alabilirsiniz.

Kediler, bulundukları alanı benimsemek için zamana ihtiyaç duyarlar. Bir süre sonra kendi alanını işaretleyen ve içerisinde rahat eden kedinize saygı duymanız gerektiğini unutmayın. Özel olarak kediniz bir bölgede oturmayı ya da uyumayı da seviyor olabilir. Aynı zamanda kendi minderi, kulübesi ya da oyuncakları bulunan alanı da benimsemiş ve çok sevmiş olabilir. Bunların yerlerini sıklıkla değiştirmek, her seferinde farklı bir yerde uyuması ya da oynaması için onu zorlamak, örneğin üzerinde yattığı minderini evin alakasız taraflarına koymak onu rahatsız edecektir. Kediler, bağımsızlıklarına düşkündürler. Sizden ilgi istediğinde ya da bir ihtiyacı olduğunda yanınıza gelecektir. Onu zorlamayın, kendi kararlarını vermesine izin verin.

Köpeklerde olduğu gibi kedileri de ödüllendirmek, onları önemli ölçüde motive edecektir. Kendini iyi hisseden bir kedi, gergin olmaktan uzak davranışlar sergiler. Ödüllendirme konusunda sınırları siz belirleyebilir ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Yeni alınan bir oyuncak, ödül mamaları, kedinizin sevdiği bir yiyecek ve hatta sizin yaptığınız oyuncakları kullanarak kediniz ile birlikte oynamak dahi teşvik edicidir. Kendini güvende hisseden bir kedi oyun oynamaya daha heveslidir.