Çiğ Besleme

BARF olarakta bilinen yöntemdir. Çiğ beslenme kedilerimizin doğal yöntemidir fakat barf kullanımında doğru reçete ve şartlar ile hareket edilmelidir. Aksi durumda kedilerimizde ciddi manada iç parazit,ishal,kusma gözlemleyebiliriz.

1997 yılından beri barf üzerinde ciddi çalışmları olan beslenme uzmanı Dr. Lisa A. Pierson dünyada kabul görmüş olan reçetesini aşağıda paylaşıcaz

www.catinfo.org sitesinden Alıntıdır

 

Dr. Lisa A. Pierson'un barf tarifi

Aşağıdaki tarif çok özeldir. Çiğ beslenme tarihinin bir parçasıdır. İlk olarak basılı olarak dağıtıldı ve daha sonra 1997'de internet üzerinden yayınlandı ve buradan sadece birkaç yıl içinde internet aracılığıyla dünyayı dolaştı ve dünya çapındaki kedi sahiplerinin vazgeçilmezi oldu.
 
Tarif, konseptinden bu yana, kedi beslenmesi alanında geçtiğimiz 1/4 yüzyılda toplanan yeni bilgilere dayalı olarak bazı revizyonlardan geçmiştir. Ona aşina olanlar, neyin aynı kaldığını ve neyin atlandığını anlayacaklardır.
 
Kredi verilmediği sürece yalnızca özel kullanım içindir.
 
700g  çiğ, öğütülmüş, kemiksiz yağsız kas eti
____________
200g  çiğ, öğütülmüş kalp
________
100g  çiğ, öğütülmüş veya saf karaciğer
_______
236ml su
_______
2 çiğ yumurta sarısı
_____________
2 yemek kaşığı. yenilebilir kemik unu
____________
1 yemek kaşığı. jelatin
________
4000 mg Somon yağı
____________
2000 mgTaurin
____________
400 IU E Vitamini
____________
 
~10 günlük yiyecek veya 20 x 1/4 su bardağı porsiyon verir
 
A, B veya D Vitamini eklemeniz gerekmez , çünkü bunlar hem çiğ yumurta sarısında hem de çiğ karaciğerde doğal olarak bulunur.
 
Yumurtanın tamamını değil , sadece sarısını ekleyin . Yumurta akı, temel B Vitamini Biotin'i kediniz için kullanılamaz hale getirecek olan Avidin enzimini içerir.
 
Bu tarife Kelp veya  “Yarım Tuz” veya “Hafif Tuz” eklemenize gerek yok . Hayvancılık, iyotla zenginleştirilmiş diyetlerle beslenir ve et dokuları kediler için doğal iyot kaynağıdır.
 
4000mg Somon Yağı veya isterseniz Omega 3 balık yağı yerine Omega 3 yağ asidi kaynağı olarak suda paketlenmiş 1 kutu somon, sardalye veya uskumru ekleyin .
 
Bu tarifte 200g kalp eti kullanırken ilave Taurin eklemek sizin seçiminizdir , çünkü kalp eti bu esansiyel amino asidin doğal olarak zengin bir kaynağıdır. Bununla birlikte, kalp etini çıkarırken ve "normal" etle değiştirirken (daha iyi bir terim olmaması nedeniyle), Taurin takviyesi şiddetle tavsiye edilir.
 
Hazırlama Talimatları:
 
Malzemelerinizi ölçmek, hazırlamak ve karıştırmak için sadece birkaç temel mutfak aletine ihtiyacınız olacak.
Bu tarif için gerekli malzemeleri internet alışveriş sitelerinden temin edebilirsinizt. Taurin, Sağlık Gıda Mağazalarında kapsüllerde L-Taurin olarak mevcuttur. Kemik unu veya MCHA Kalsiyum, Sağlık Gıda Mağazalarında mevcuttur. Karaciğer ilavesi önemlidir. Ancak kas eti kısmını 900 gr'a çıkararak kalbi değiştirebilirsiniz.
1. Yumurtanın sarısını beyazından ayırın ve bu tarifi karıştırmak için kullanmayı düşündüğünüz kaseye sarıları bırakın. Yumurta akı, Biotin vitaminine bağlanan ve böylece kediniz için kullanılamaz hale getiren Avidin enzimini içerdiğinden çiğ olarak beslenemez.
2. Karaciğeri öğütün veya püre haline getirin. Birçok kedi, yemekte küçük karaciğer parçalarını yemekten hoşlanmaz. Öğütme/püre haline getirme aynı zamanda bu son derece besleyici içeriğin gıda boyunca eşit dağılımını sağlar.
3. Suyu ekleyin, soğuk. Yumurta sarısı – ciğer – su karışımını bir çırpma teli ile verin.
4. Kuru malzemelerinizi tam olarak ölçün. Uygun bir ölçü kaşığı seti kullanın ve seviyeyi ölçün.
5. Taurin kapsüllerini toplam 2000 mg olacak şekilde ayırın. Taurin şişesi her bir kapsülde ne kadar Taurin olduğunu gösterecektir. Tipik bir boyut, kapsül başına 500 mg Taurin olacaktır. Bu durumda dört kapsül Taurine ihtiyacınız olacak.
6. Her bir Somon yağı kapsülünü kesin veya delin ve içeriği diğer bileşenlerin bulunduğu kaseye sıkın. Somon yağı şişesi, her bir kapsülde ne kadar Somon yağı olduğunu gösterecektir. Tipik bir boyut, kapsül başına 1000 mg olacaktır. Bu durumda iki kapsül Somon yağına ihtiyacınız olacaktır. Bunun yerine Morina Karaciğeri yağı kullanmayın.
7. Karışımı pürüzsüz olana kadar iyice çırpın.
8. Kalp eti ekleyin…
9. ve önceki malzemelerle eşit şekilde karışana kadar birleştirin. Karaciğeri püre haline getirmemi tavsiye etmemle aynı sebepten dolayı kalp zeminini kullanıyorum. Ancak, tüm et malzemelerini küçük küpler halinde kesmeyi tercih edebilirsiniz.
10. Son olarak kas etinizi ekleyin. Kıyılmış etlerin, kedi tarafından kolayca sindirilen ve kedinin muhtemelen sadece sevdiği şeyleri seçmesini engelleyen güzel dokulu bir kedi maması oluşturduğunu hissediyorum. Bu tarifi bunun yerine et parçaları kullanarak hazırlamak istiyorsanız, tüm malzemelerin eşit bir şekilde karışması ve kedinizin sindirimi zor büyük et parçalarını kusmasını önlemek için lütfen parçaları küçük tutun.
11. Çok fazla kuvvet olmadan, kas etini diğer malzemelerin karışımına eşit şekilde karıştırın.