Yavru Kedi Bakımı

Güvenli bir çevre yaratmak

 

Yavru kediler doğal olarak meraklıdır, ancak yeni evlerine vardıklarında biraz güvensiz hissedebilirler. Onları güvende hissettirmenin en kolay yolu, onların evinizde en fazla zaman harcayacağınızı düşündüğünüz bir veya iki odayı (örn. Mutfak veya oturma odası) güvence altına almaktır.

Kedinizin saklanacak ve kaçacak bir yere sahip olmak istemesi doğaldır, bu yüzden içeride rahat bir battaniyeyle kaplı bir kedi sepeti veya basit bir karton kutu bulundurun. Kedinizin rahatsız edilmeyeceği bir yere konumlandırın ve orada yerleştikleri takdirde onları ödüllendirmek için battaniyenin altına biraz yavru kedi maması bırakabilirsiniz.

Altlarına sıvışabilecekleri, korkabilecekleri veya sıkışabilecekleri (örn. Mutfak aletleri veya dolapların altında veya kanepenin arkasında) alanları kapatın.

Kaçış girişimlerini önlemek için tüm pencerelerin ve kapıların kapalı kaldığından emin olun! Bu aynı zamanda yavru kedinin kapanan kapıya sıkışmasını ya da pencereden düşmesini ve kendilerini ciddi şekilde yaralamalarına engel olur.

Kedinizi araştırmaya teşvik edebilecek her şeyi düşünmek hayati derecede önemlidir, ancak onların zarar görmesine neden olabilir (örneğin makas, ip veya diğer küçük nesnelerin uzunlukları). Bunların tümünü dolaplarda veya erişilemeyen yerlerde emniyetli bir şekilde kilitli tutun.

Son olarak, evinizdeki bitkileri ve diğer potansiyel toksik maddeleri göz önünde bulundurun. Meraklı bir yavru kedi zehirli bir bitkiyi çiğneyebilir ve tehlikeli bir temizleme sıvısı salgılayarak kolayca zehirlenebilir.

 

İhtiyacınız olan ekipmanlar

 

Yavru kediniz, evinize geldiğinde tuvalet kumunu nasıl kullanacağını çoktan bilmelidir, ancak eğer bilmiyorsa, kedi kumunu kullanması için eğitmek nispeten kolaydır. Kedinizin halihazırda kullandığına emin olduğunuz aynı türden bir tuvalet kumunu sessiz ve tenha bir alana yerleştirdiğinizden emin olun.

Ayrı bir yiyecek ve su kabı bulundurmanız önemlidir ve bunlar yavru kedinizin tuvalet kumunun yakınında bulunmamalıdır. Kedinizin kendi tuvaletinin yanında yemek yemesi ne hijyenik ne de çekicidir!

Kedinizin genç yaştan itibaren insan dokunuşuna alışması önemlidir. Yavru kedinizin kürkü için yumuşak fırçalar edinin ve onu her gün taradığınız, dişlerini fırçaladığınız (kedi diş macunu ile), kulaklarını, gözlerini, ağzını ve pençelerini kontrol ettiğiniz günlük bir rutin geliştirin. Daha sonraki zamanlarda veterineri ziyaret etmeleri gerektiğinde veya onlara evde ilaç vermeniz veya tırnaklarını kesmeniz gerektiğinde bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Tırmanma direği, yavru kedi için iyi olan başka bir temel yatırımdır. Kendilerini onunla esnetmeyi ve tırnaklarını keskinleştirmeyi seveceklerdir. Bazıları kedinizin ekstra güvenli ve emniyetli hissedeceği yerden yüksekte uyuma alanlarına sahiptir.

 

Doğru oyuncakları seçin

 

Balık tutma oyuncakları hem yetişkin hem de yavru kediler için en iyisidir. Sizin elllerinizi ve ayaklarınızı korurken, yavru kedinizin avcılık becerilerini nasıl güvenli bir şekilde geliştireceğini öğrendiği, saatler süren sonsuz eğlence ve egzersiz sağlarlar.

Toplar da kedinizin oynamasını öğretmek için iyi bir oyuncaktır. Bazı kedi yavruları da buruşmuş kağıt toplarının nasıl getirileceğini öğrenmeyi çok severler!

Boş kutular da sonsuz eğlence sağlar ve sizin ve yavru kediniz arasında saklambaç oynamak için kullanılabilirler. Sadece bir şeyin içinde sıkışıp kalmayacaklarından emin olun.

Kedinize ip veya kurdele ile oynamayı öğretmeyin, çünkü bunlar yutulabilir ve acil müdahale gerektiren ciddi bağırsak problemlerine neden olabilir.

Aynı şekilde, tüm oyuncaklar yavru kedinizin ağzından daha büyük olmalı ve parçalanmayacak kadar sağlam olmalıdır, böylece yanlışlıkla yutulmaz veya boğulma tehlikesi doğurmaz.

Son olarak, eğlenin! Kedinizi tanımak ve duygusal olarak onlarla bağ kurmak, muhtemelen bir kedi sahip olmanın en iyi parçasıdır.